15 faktów na temat WordPress

Pamiętam swój zachwyt nad Joomla 1.0 oraz nad możliwościami, jakie dawał ten system zarządzania treścią. Wówczas WordPress wydawał mi się zbyt dziurawy, zbyt mało stabilny, aby poświęcać mu uwagę.

Faktem jest, że to dzięki łatwości zawirusowania WordPressa lata temu nauczyłem się wykrywać wirusy na stronach www oraz skutecznie je usuwać, jeśli klient nie posiadał kopii bezpieczeństwa.

Od tamtego czasu minęło wiele, wiele czasu, a od wersji 4.0 WordPress stał się bardzo atrakcyjnym narzędziem. Dzisiaj mamy już wersje 6.3 i ten CMS zdominował nie tylko moje i nasze fundacyjne działania w zakresie budowy stron www oraz sklepów internetowych.

W chwili obecnej WordPress to najpopularniejszy i w zasadzie jeden z najpotężniejszych kreatorów stron internetowych na rynku – zwłaszcza wśród tych darmowych. Organizacje, które chcą odświeżyć czy zbudować na nowo stronę www, z pewnością powinny wziąć WordPress pod uwagę. Poniżej przedstawiam listę ciekawych statystyk WordPress, które myślę, że pomogą docenić ten CMS typu open source.

WordPress zasila 43,1% sieci

Może to zabrzmieć zaskakująco, ale to, co kiedyś było tylko mało znanym CMS-em, obecnie zasila ponad 40% sieci (niektóre źródła podają, że aż 47%). Powodem tego sukcesu jest niezrównana wszechstronność, która pozwala na wdrożenie WordPressa do wszystkiego, od małych osobistych blogów i małych witryn biznesowych po najlepsze witryny na świecie, w tym firm, które znajdują się na liście Fortune 500, takie jak Sony Music czy blog Forbes.

Każdego miesiąca użytkownicy publikują 70 milionów nowych postów i 77 milionów nowych komentarzy

To ponad 2 333 333 nowych postów każdego dnia, 97 222 co godzinę i 1 620 postów co minutę. Biorąc pod uwagę, że przeciętny post ma około 300 słów, to prawie 0,5 miliona słów jest pisanych co minutę za pomocą WordPressa. Trzeba z szacunkiem przyznać, że społeczność WordPress jest naprawdę aktywna.

WordPress otrzymuje 487 miliardów wiadomości spamowych każdego miesiąca

To akurat nie jest chwalebna statystyka, jednak podkreślająca zasięg WordPressa. Liczba spamowych komentarzy gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Akismet, wtyczka – popularny bloker spamu stworzony przez WordPress, blokuje ponad 7,5 miliona spamowych komentarzy na godzinę. Niektórzy twierdzą, że dzięki tej darmowej wtyczce możemy zblokować aż 99% spamu. Poza tym zawsze zostaje moderacja komentarzy, dodawanie słów do czarnej listy, zablokowanie komentarzy lub wstawienie wtyczki, która pozwala na komentarze tylko posiadaczom kont na Facebook.

WordPress dominuje na stronie wyników wyszukiwania Google (SERP) z 2,28 miliardami wyników

Tak – to nie żart – w wynikach wyszukiwania Google znajduje się przynajmniej 2 miliardy stron, które są związane z WordPressem. Dodatkowo warto wspomnieć, że WordPress dobrze się pozycjonuje, a wciąż rozbudowywane wtyczki do SEO potrafią zrobić bardzo skuteczną pracę dla pozycjonowania i optymalizacji strony www.

WordPress jest zdecydowanie najczęściej używanym systemem CMS

Według informacji opracowanych przez W3Techs, WordPress ma 63,7% udziału w rynku. Drugim najpopularniejszym systemem CMS jest… Shopify, który pozostaje daleko w tyle – z udziałem w rynku wynoszącym 5,7%.

WordPress jest dostępny w 208 językach

To trochę przekłamanie, ale szybkie spojrzenie na stronę tłumaczeniową WordPressa pokazuje, że obsługuje on 208 lokalizacji, ale z tego tylko 32 są w 100% przetłumaczone (około 100 w części). Zastanawiamy się, jak długo potrwa, zanim WordPress będzie dostępny w praktycznie każdym języku. Na to liczymy.

Mniej więcej co dwie minuty kolejna z 10 milionów witryn zaczyna korzystać z WordPressa

W 2021 r. oszacowano, że co dwie minuty jedna z 10 milionów największych witryn zaczyna korzystać z WordPressa. Sugeruje to, że w przedziale 10 milionów najlepszych witryn codziennie tworzonych jest ponad 1000 witryn WordPress.

WordPress zatrudnia nieco ponad 2000 pracowników

Automattic, firma stojąca za WordPressem, zatrudnia tylko 2028 pracowników. Pracownicy, rozproszeni w wielu różnych miejscach na całym świecie, zarządzają całą swoją pracą zdalnie. Marzenie, prawda? 🙂

Użytkownicy WordPress tworzą 27 nowych postów na sekundę

Jeśli spojrzeć na samą aktywność na WordPress.com, można zauważyć, że blogerzy z całego świata tworzą około sześciu nowych postów na blogu co sekundę. Wyobraź sobie, ile to postów rocznie. Kto zrobi tę matematykę? 🙂

Język angielski jest używany do pisania 71% wszystkich treści WordPress

Angielski jest najczęściej używanym językiem do pisania treści na WordPressie. Na drugim miejscu znajduje się hiszpański z 4,7%, a na trzecim indonezyjski z 2,4%. Ze względu na niskie korzystanie przez Polaków z WordPress.com nie posiadamy statystyk udziału języka polskiego. Nie oznacza to, że WordPress jest mało popularny w indywidualnych instalacjach WordPressa. Według strony trends.builtwith.com w Polsce jest zainstalowanych przynajmniej 500 000 stron opartych o WordPress. Najbardziej popularną z nich jest… Librus (tak, jest oparty o WordPress!).

Przeciętny programista WordPress zarabia ponad 50000 USD

Informacje statystyczne dostępne na Payscale.com ujawniają, że przeciętny programista WordPress zarabia około 56 000 USD, a Glassdoor twierdzi, że najlepsi programiści WordPress zarabiają nawet około 71000 USD rocznie. Chociaż obecnie prościej zbudować witrynę oparta o nakładki graficzne jak Elementor, Oxygen lub Breakdance (mamy nadzieję, że nie bierzecie już pod uwagę Visual Composera), to indywidualne zamówienia wymagają dalej pracy programistów – na pewno warto się tego uczyć. Wymaga to dobrej znajomości kodu oraz czystości programowania, aby strona była lekka i dobrze spisywała się w testach Google Page Speed czy GTMetrix. Nie obawiajcie się – z nami jest znacznie taniej! 🙂

Istnieje ponad 60 000 darmowych wtyczek

Ta liczba się nieustannie zmienia, ale ponad 60000 wtyczek do WordPress sugeruje, że prawdopodobnie jeśli napotkasz jakiś problem lub potrzebujesz dodatkowego rozwiązania, to taka wtyczka darmowa czy płatna już istnieje. Duża ilość wtyczek powoduje czasem zamieszanie i trudności, co wybrać – stąd warto skonsultować to ze specjalistami lub zagłębić się w recenzje oraz dokładnie sprawdzić wersje demonstracyjne. Istnieją głosy, aby WordPress zmniejszył liczbę bezużytecznych lub przestarzałych wtyczek w katalogu. Mimo że WordPress aktywnie zachęca do aktualizacji do najnowszej wersji, tylko 53% użytkowników to zrobiło. Ponad 10% nadal korzysta z WordPressa w wersji 6.0. Tak więc jeśli zwlekacie z aktualizacją swojej witryny, narażacie swoje bezpieczeństwo i ryzykujecie swoje dane osobowe. W razie kłopotów czy innych wątpliwości – dajcie znać i spotkamy się na konsultacjach, jak utrzymać WordPress zaktualizowany bez ryzyka wysypania się. Pomożemy także w przypadkach trudniejszych jak aktualizacja z bardzo starych wersji lub zawirusowanych.

Do tej pory odbyły się 1134 WordCampy

WordCampy to otwarte, organizowane lokalnie konferencje obejmujące wszystkie tematy związane z WordPressem. Matt Mullenweg, programista, który stworzył WordPressa, zorganizował pierwsze wydarzenie w 2006 roku i od tego czasu odbyło się ponad 1100 spotkań.

Jeden motyw WordPress jest najpopularniejszy od ponad dziewięciu lat

Od ponad dziewięciu lat najpopularniejszym i najczęściej kupowanym motywem WordPress na ThemeForest (katalog motywów WordPress premium i rynek wtyczek) jest Avada. Motyw ten kosztuje 69 USD i sprzedał się w ponad 845 000 egzemplarzy na stronach WordPress. Przyznajemy, że sami rzadko już korzystamy z szablonów (tylko na wyraźne życzenie klienta, aby wprowadzić dany motyw), ale faktycznie Avada jest bardzo konfigurowalnym szablonem, który można dobrze dopasować do swoich potrzeb oraz preferencji estetycznych.

***

Chociaż istnieją stacki technologiczne, którym WordPress może w swojej bazowej konfiguracji nie dać rady, aczkolwiek warto najpierw zastanowić się, jak można z wykorzystaniem WordPress oraz wtyczek zbudować nawet najbardziej zaawansowane funkcje, których potrzebujemy na stronie www. Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż programistyczna i projektowa praca od podstaw, a w dodatku będzie prościej potem ją aktualizować i „przekazać” innym administratorom, bez konieczności bycia związanym z firmą tworzącą stronę na znacznie dłużej niż byśmy sobie tego życzyli. Stąd pracując z nami przy stronie WordPress, zawsze w cenie otrzymujecie szkolenie pracownika lub wolontariusza, jak zarządzać stroną (jeśli nie macie takiej woli lub środków na administrację z naszej strony).

Profesjonalne konsultacje technologiczne i rozwiązania informatyczne dla NGO. Strony Wordpress, projektowanie graficzne, multimedia, edycja video, nagrania podcastów, audio mastering
POLITYKA PRYWATNOŚCI